Os pontevedreses impóñense en tres das catro categorías do Trofeo Casino La Toja de Cruceros
Por Redacción
O XI Regata Club Náutico Portonovo - IX Trofeo Casino La Toja finalizou este domingo despois de dúas xornadas e con bos resultados para os barcos pontevedreses. 'Accastillage&Diffussion', do Náutico de Sanxenxo; 'Grifo', do Club do Mar de Aguete; e 'Miraver', do Club de Portonovo, impuxéronse tres das catro categorías disputadas.
Na xornada final do domingo houbo un gran xiro en gran parte das clasificacións con respecto ao sábado. Os Cruceiros ORC saíron das inmediacións do Porto de Pedras Negras e realizaron un percorrido de 13 millas de distancia virando as illas de Ons e Onza polo exterior para rematar fronte á bocana de entrada á mariña de Portonovo, mentres que os Clásicos viraban o faro da Mourisca en Bueu e entraban tamén na bocana de Portonovo completando nove millas de distancia.
Esta segunda xornada foi para os barcos de menor eslora e planadores que aproveitaron os rumbos de popa finais. En ORC Regata estivo magnífico o 'Accastillage&Diffussion' de Víctor Ayán que sacou case 8 minutos en tempo compensado ao 'Andarivel' do arousano Pablo de la Riva, e terceiro o portosinés 'Siradella' de César Alvarez a máis de 21 minutos.
En ORC Cruceiro/Regata, tamén se quitaba a espiña do día anterior a 'Grifo' de Francisco Freire que sacaba en compensado case seis minutos ao 'Deneb' de Joaquín Ferreirós e 8 minutos ao 'Argos' do rianxeiro Santiago Veciño.
En ORC Cruceiro, novamente recital do 'Miraver' de Pablo Parrado que sacaba case 14 minutos ao 'Camarón vinte' de Alberto Pérez do CN Combarro, e 48 minutos ao 'Montalvo' de Jaime Barreiro.
En Clásicos gañou novamente o 'Nocturne' de Enrique Barreiro, seguido do 'Cassandra' de Fernando Pazo e 'Lecer' de Angel Guesalaga.
A media tarde do propio domingo celebrábase a entrega de premios no Club Náutico de Portonovo presidida por Javier Ruiz de Cortázar, presidente do Club organizador, e Braulio Pérez, xerente do Casino La Toja, que resultou todo un éxito como a regata en xeral.
As clasificacións finais foron as seguintes:
Clasificación ORC Regata
1. Accastillage&Diffussion (Beneteau 25 Víctor Ayán / RCN Sanxenxo), 3 puntos
2. Andarivel (First 33.7 Pablo de la Riva / LC Vilagarcía), 3 puntos
3. Siradella (First 36.7 César Alvarerz / RCN Portosín), 6 puntos
4. Sebrala 2 (Bavaria 50 Magin Froiz / RCN Sanxenxo), 10 puntos
5. Youkounkoun (Jod 35 Adolfo Castro / CN Portonovo), 11 puntos
Clasificación ORC Crucero/Regata
1. Grifo (First 27.7 Francisco Freire / RCM Aguete), 3 puntos
2. Argos (Falcon 9 Santiago Vecino / C.N. Rianxo), 4 puntos
3. Deneb (Ro 340 Joaquín Ferreirós / C.N. Portonovo), 5 puntos
4. Hermes V (Feeling 850 José Ferradás CN Portonovo, 8 puntos
5. Maral III (Bavaria 36 Roberto Puente / CN Portonovo), 11 puntos
Clasificación ORC Crucero
1. Miraver (Dufour 32 Pablo Parrado / C.N. Portonovo), 2 puntos
2. Montalvo (Clipper 39 Jaime Barreiro / C.N. Portonovo), 5 puntos
3. Calamote (Furias 25 Jorge Alvarez / CN Portonovo), 8 puntos
4. Camarón Veinte (Yatlant 24 Alberto Pérez CN Portonovo), 9 puntos
5. Oliver (Briend de Folie José Tilve / R.C.M. Aguete), 10 puntos
Clasificación Clásicos
1. Nocturne (Camper&nicholson - Enrique Barreiro / AGABACE), 2 puntos
2. Cassandra (Hylliard 37 Fernando Pazó / CN Portonovo), 4 puntos
3. Lecer (Cata Polinesio-Angel Guesalaga / AGABACE), 12 puntos