Sesenta e seis pinchos para deleitar os padais do público de PortAmérica
Por Alejandro Espiño
Non só de música vivirá o festival PortAmérica. A súa experiencia gastronómica, que xirará en torno ao prestixioso ShowRocking, ofrecerá ao público unha experiencia única na que degustar as creacións dunha trintena de chefs de renome nacional e internacional.
Baixo a dirección do pontevedrés Pepe Solla, os talentosos cociñeiros e cociñeiras prepararán un total de 66 petiscos salgados e doces durante os tres días do festival, distribuídos en seis quendas diferentes e convertendo ao ShowRocking na maior cociña efémera do mundo.
A organización estima que servirá uns 20.000 petiscos durante todo este PortAmérica.
Alex Magurán e Iván Domínguez son as últimas incorporacións a unha oferta que inclúe a figuras como Javi Olleros, Diego Guerrero, Begoña Rodrigo, Fabián Delgado, Édgar Núñez, Luis Lera, Antonio Arrabal, Edorta Lamo, Maca de Castro ou Dani Carnero, entre outros.
Os petiscos que se servirán serán os seguintes:
Primeira quenda, de 19:30 a 21:30 horas
Luis Lera (Lera)
ESCABECHE DE COELLO DE CAMPO
BOCADILLO DE CERVO CON HERBAS SILVESTRES
Javier Olleros (Culler de Pau)
CREMA AFUMADA CON XEMA DE OVO E CEREAIS CRUXENTES
BONITO CON FONDO DE SALGADURAS E TOMATE
Artur Martínez (Aürt)
HUMMUS BRANCO DE SARDIÑA AFUMADA
PULLED PORK "PEPITO"
Maca de Castro (Maca de Castro)
CROQUETA DE VERDURAS Á MALLORQUINA E SARDIÑA
ENSALADA RUSA DE ALCACHOFA ENCURTIDA E OVAS
Alberto López (El Olivo)
TAQUITO TOMAHAWK DE COSTELA DE PORCO
VIEIRA CURADA E MOLLO DE MAZÁ
Segunda quenda, de 21:30 a 23:30 horas
Edorta Lambo (Arrea!)
MOLETE DE XABARIL AHUMAU, ENCURTIDOS & MAYO DE ALLO ASAU
GILDAKA DE JABALI, IDIAZABAL & PIPARRAS AFUMADAS
Víctor Marín (Trigo)
BOCADILLO DE PASTRAMI CASTELÁN
CHORICILLO DE POLBO
Marco Varela (Sábrego)
BONITO DE BURELA ADEREZADO E TOMATE
BOLIÑO DOCE DE COSTELA DE VACA CON SALSA DE TAMARINDO
Antonio Arrabalde (La Jamada)
ARROZ DE VERDURAS CON BETTERNERA Á GRELLA E ALIOLI DE AZAFRÁN
BOCADILLO MILANESA DE ESCALOPE BETTER CON TOMATE, ALBÁFEGA E ENSALADA FRESCA DE ESPINACA
Marcos Morán (Casa Gerardo)
SOPE MELOSO DE TENREIRA
BOCADILLO CRUXENTE DE QUEIXOS E CROQUETAS DE COMPANGO
A proposta doce para ambas as quendas correrá a cargo de Ana García e Guille Moscoso (Pan da Moa), que ofrecerán CRONO DE CROISSANT DE MASCARPONE e COXÍN DE LARPEIRA
Primeira quenda, de 19:30 a 21:30 horas
Begoña Rodrigo (La Salita)
FRAUTA ALMUSSAFES
FIDEUÁ
Roberto Ruiz (MXRR)
TACO & ROLL DE PITO DE CORRAL ASADO, CON GUACAMOLE E PICO DE GALO
MOLETE DE COCHINITA PIBIL, FRIJOLES E CEBOLLITAS MORADAS ENCURTIDAS
Yolanda León + Juanjo Pérez (Cocinandos)
ARROZ CON PITO GUISADO E A SÚA ALIÑA Á GRELLA CON MAIONESA DE KIMCHI
BERENXENA ASADA, GLASEADA CON SALSA DE QUEIXO DE CABRA E QUINOA FRITA
Lara Roguez (Abarike)
PERRITO DE BOGAVANTE AZUL E SALSA THERMIDOR
ENSALADA RUSA DE CENTOLA E PLANCTO
Rocío Parra (En la Parra)
BRIOCHE DE CARRILLEIRA PIBIL
FAXITA DE LAGARTO IBÉRICO CON PICO DE GALO
Segunda quenda, de 21:30 a 23:30 horas
Diego López (La Molinera)
SOPE DE COCIDO DE LALÍN
GILDA MAR E MONTAÑA
Anxo Trives (Hostal La Viuda)
BOLIÑO DE CASTAÑA E XARRETE DO MACIZO CENTRAL ASADO
EMPANADA VEGANA DE FINCA DE LOS CUERVOS
Fabián Delgado (Palreal)
TÁRTARA DE TOMATE
GRELLADA DE PICAÑA
Nagore Irazuegi + Rodrigo Fonseca (Bascoat)
TACO AZUL DE ORELLA CON MOLLO DE CEBOLA QUEIMADA, MAZÁ E ANISADOS
TACO DE MORCILLA DE ORIO CON MOLE DE PEMENTOS DO PIQUILLO
Lydia del Olmo + Xosé Magallaes (Ceibe)
COCIDO – HOJALDRE
COSTELA ASADA - CACHELOS - TOMATILLO VERDE
A proposta doce para ambas as quendas correrá a cargo de Fátima Gismero (Fátima Gismero), que ofrecerá BROWNIE DE CHOCOLATE E ABELÁ e COOKIZZA.
Primeira quenda, de 19:30 a 21:30 horas
Javi Estévez (La Tasquería)
BRIOCHE DE PESCOZO DE CORDERO CON HUITLACOCHE, CEBOLA ENCURTIDA E GUACAMOLE
TOSTADA DE ROUPA VELLA, CREMA DE QUEIXO E CEBOLIÑO
Antonio Arrabalde (La Jamada)
EMPANADIÑA CRIOLLA DE PICADA BETTER CON CHIPOTLE MAYO
KATSU SANDO DE BETTERNERA CON SALSA TRUFADA E TOMATES SEMISECOS
Dani Carneo (Kaleja)
ALBÓNDEGAS DE COLA DE TORO
ALITAS DE PITO SEN FAENAS, FRITAS E EMBORRACHADAS EN TERIYAKI ANDALUZ
Álex Marugán (Tres por cuatro)
PAN CON CHICHARRÓN, TORREZNOS, BATATA, SALSA DE ROCOTO E CRIOLLA DE CEBOLA
COELLO EN ESCABECHE CON VAINAS
Miguel Molina (Molino del Puente)
TENDÓNS DE VACA PAJUNA EN ALLOPOLO DE PISTACHOS CON GAMBA CURADA
ECLAIR DE TARTAR DE SALCHICHÓN CON CREMA DE TORTA DO CASAR
Segunda quenda, de 21:30 a 23:30 horas
Alejandra Herrador + Emanuel Carlucci (Atalaya)
ARROZ NEGRO, LURA Á BRASA E ALLIOLI DE CÍTRICOS
BONITO CURADO, ALLOBRANCO DE COCO E TOMATE PICANTE
Édgar Núñez (SUD 777)
TOSTADA DE CAMARÓN E CINZA DE TORTILLAS
TLACOYO DE FRIJOL E MOLE ROJO
Iván Domínguez (Nado)
CROQUETAS "MÁIS QUE PITO"
PASTELA DE LACÓN ASADO
Diego Guerrero (Dstage)
ROLL DE BRISKETT KIMCHEE E ENCURTIDOS
BRIOCHE DE PULLED-TONGUE CHILIMOLE E COCO
Catalina Vélez (Domingo de Vereda)
AREPA MORADA, LEITÓN ASADO, SORO PICANTE, ENCURTIDO DE TOMATE VERDE
PAN DE ACHIN, PITO ACHOTIOTADO, CRU DE LIMÓN, VERDES
Relacionadas:
-
'Sold out' no PortAmérica a dúas semanas do festival
Por Diego Espiño |
-
Pepe Solla dirixirá a maior cociña efémera do mundo fusionando música e gastronomía
Por Oskar Viéitez |
-
"Tiro de saída" para os Rías Baixas Fest, que se abren á incorporación de novos festivais
Por Alejandro Espiño |
-
Luz Casal, Lila Downs, Babasonicos e Galician Army, catro novas incorporacións a PortAmérica 2024
Por Alejandro Espiño |
-
PortAmérica 2024 abrirá con Vetusta Morla e Xoel López e pechará con Juanes e Arde Bogotá
Por Alejandro Espiño |
-
Juanes, Ilegales, León Benavente, Besmaya e Guadi Galego, novos artistas para o PortAmérica 2024
Por Alejandro Espiño |
-
Aitana, Arde Bogotá e Vetusta Morla, entre os cabezas de cartel de PortAmérica 2024
Por Alejandro Espiño |
-
PortAmérica fixa as datas para a súa edición de 2024: os días 4, 5 e 6 de xullo
Por Alejandro Espiño |